ZAP – fiasko rozmów, idziemy wszyscy na pikietę

Na zaproszenie Zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A  w dniu 30 marca 2023 odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych.

Po raz kolejny Zarząd zakomunikował, że sytuacja podażowo-popytowa w europejskiej branży nawozowo-chemicznej w roku 2022 roku zdeterminowana była rynkowymi konsekwencjami wojny na Ukrainie i wysokimi  cenami  surowców i mediów energetycznych, co skutkowało ograniczeniami produkcji przez europejskich producentów.

Dlatego na pytanie kiedy możemy spodziewać się uruchomienia wstrzymanych instalacji otrzymaliśmy odpowiedz, że  nie ma w tej chwili  przesłanek. ”Postój nie będzie krótki„  Prowadzone są analizy rynkowe. Brak odpowiedzi nasila obawy naszych pracowników o utrzymanie swoich stanowisk pracy. Jak wiemy umowy z pracownikami na czas określony nie są przedłużane. Na instalacjach ”mają pozostać pracownicy, którzy posiadają egzaminy stanowiskowe, odpowiedni staż i doświadczenie”. Umowy mają być przedłużane na podstawie rekomendacji przełożonych. Dało się zauważyć, że występuje brak łączności i komunikacji wewnętrznej pomiędzy Zarządem a Dyrektorem Produkcji w tej kwestii.

Zarząd nie zapewnił nas, że nie zamierza zmniejszać  załogi, nie zapewnił również czy pracownicy przechodzący na jedną zmianę będą mieli utrzymany dodatek zmianowy.

Usłyszeliśmy od Pana Andrzeja Skwarka, że urządzenia wcześniej zakupione na kaprolaktamie były konieczne i potrzebne ale nigdy nie zostały uruchomione. Potwierdził, że koszt wytworzenia surowca kaprolaktamu jest wyższy niż cena na rynku. Dlatego oczekujemy na piśmie wskazania przyczyn obecnej sytuacji na produkcji i  kto ponosi odpowiedzialność. Konieczne jest natychmiastowe wdrożenie programu naprawczego w celu ochrony miejsc pracy.

Brak było również  jednoznacznej odpowiedzi  ze strony wiceprezes Justyny Majsnerowicz „ jak długo będzie obowiązywała uchwała Zarządu Nr.112/23 z dnia 6 marca 2023 dotycząca zarządzania wydatkami Grupy Azoty.( z podziałem na  wydatki krytyczne i niekrytyczne). Odpowiedz pani Prezes „najważniejsze w tej chwili  jest utrzymanie płynności finansowych”. To, że ponosimy olbrzymie koszty za logo Tarnowa – odpowiedź  „ wynika z podpisanych wcześniej umów.” ( jednak tego nie ma wykazie transakcji wyłączonych z Procedury zarządzania wydatkami ) Czy to jest wydatek krytyczny ?

Wczorajsze spotkanie z Zarządem trudno zaliczyć do optymistycznych.

Dlatego KOMITET OBRONY PUŁAW

Zaprasza wszystkich pracowników  w dniu 04.04.2023r. ( wtorek) o godz. 14.00 na Pikietę przed budynkiem Dyrekcji Naczelnej w obronie NASZYCH MIEJSC PRACY I ZAKŁADÓW AZOTOWYCH „PUŁAWY” S. A.

(DPD, BT)

Dodaj komentarz