Materię tzw. rad pracowniczych reguluje ustawa z dn. 7.04.2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. nr 79, poz. 550 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy – przepisy ustawy stosuje się do pracodawców wykonujących działalność gospodarczą zatrudniających co najmniej 50 pracowników.
Następnie w myśl art. 4 ust. 4 – członków rady pracowników u pracodawcy zatrudniającego:
1) do 100 pracowników – wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 10 pracowników;
2) powyżej 100 pracowników – wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 20 pracowników.
Koszty związane z wyborem i działalnością rady pracowników ponosi pracodawca (art. 6 ustawy).
W myśl art. 7:
1. Liczbę zatrudnionych u pracodawcy pracowników ustala się na podstawie przeciętnej liczby zatrudnionych w ramach stosunku pracy w okresie ostatnich 6 miesięcy przed dniem powiadomienia o wyborach członków rady pracowników.
3. W celu obliczenia przeciętnej liczby zatrudnionych w okresie ostatnich 6 miesięcy dodaje się liczby zatrudnionych w kolejnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli przez 6.
4. W celu obliczenia przeciętnej liczby zatrudnionych u pracodawcy działającego krócej niż 6 miesięcy dodaje się liczby zatrudnionych w kolejnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez liczbę tych miesięcy.
5. Po osiągnięciu wielkości zatrudnienia, o której mowa w art. 1 ust. 2, pracodawca niezwłocznie podaje tę informację do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Art. 8.
1. Wybory członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek grupy co najmniej 10 % pracowników, powiadamiając o terminie ich przeprowadzenia oraz terminie zgłoszenia kandydatów na członków rady pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
2. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, następuje nie później niż na 30 dni przed dniem wyborów. Termin zgłoszenia kandydatów na członków rady pracowników wynosi 21 dni.
Wybranym do rady pracowników pracodawca nie może i nie powinien zmieniać warunków płacy i pracy na mniej korzystne dla pracownika.
P.s. Wydaje mi się, że do rady będzie można wybrać 7 osób z załogi szpitala, a może i więcej. Szanowni koledzy i koleżanki, życzę bycia wybranym do rady pracowniczej i proszę byście wzięli swoje sprawy w swoje ręce. Związki Zawodowe niestety nie są cudotwórcze, dużo więcej zależy od Was pracowników. Powyższe materiały zostały skonsultowane z przedstawicielem kancelarii prawnej, z którą współpracujemy.
Rada Pracownicza
Lista pracowników należących do Rady Pracowniczej SP ZOZ-u w poprzedniej kadencji:
1- Krystyna Jedliczko
2- Zofia Wasilewska
3-Jan Zieliński
4- Jerzy Łączka
5- Lidia Twardowska
6- Ireneusz Ostrowski
7- Agnieszka Stachnio- Węgrzynek
Ze związkowym pozdrowieniem Mariusz Przewłoka rat-med 🙂